sobota, 29 października 2016

Aretuza

 Macki aretuzy mogą mieć długość do 50 m. Bardzo trującym przedstawicielem tych jamochłonów jest P. utriculis, który potrafi być niebezpieczny nawet dla człowieka. Występuje zarówno w Oceanie Indyjskim, jak i na Pacyfiku.

 Nazwą ,,żeglarz portugalski'' obdarzyli tę meduzę osiemnastowieczni marynarze, którzy opowiadali o stworzeniu wyglądającym jak portugalska fregata.












Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza
,,BGW'' Warszawa, 1991. 

Borsuk

 Borsuk ma mocny, giętki pyszczek, przy pomocy którego może kopać w ziemi. Blizny przy ogonie są znakami rozróżniającymi poszczególne osobniki, wskazują na niedawną walkę z innym borsukiem odbytą w celu ustalenia hierarchii.

Czasami borsuki zamieszkują jamę wspólnie z królikami, a częściej z lisami. Znane są jamy borsucze, w których mieszka do 15 osobników. Borsuk transportuje świeży materiał na gniazdo wchodząc tyłem do jamy i trzymając go między przednimi łapkami i podbródkiem.

 Szacuje się, że około jednej czwartej borsuków umiera, zanim po raz pierwszy opuści jamę oraz że jedna trzecia z nich przeżyje pierwsze trzy lata.











Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza
,,BGW'' Warszawa, 1991. 

Płetwal błękitny


 Największy samiec, o jakim pisano miał 31 m długości. Samice są jeszcze dłuższe. Najcięższy zarejestrowany płetwal ważył 178 ton. 

 Angielscy poławiacze wielorybów nazywali płetwala błękitnego ,,garnkiem siarki'', ponieważ kiedy pływał w wodach północnych, pokrywała go warstwa z zielonożółtych, która zakrywała jego kolor.

 Kiedy płetwal poluje w najgłębszych wodach, co jakiś czas wypływa na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza. Następnie wydmuchuje je przez szpary na głowie, pod takim ciśnieniem, że powstała ,,fontanna'' sięga czasami do 6 m.











Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza
,,BGW'' Warszawa, 1991. 

Słoń afrykański


 Słonie zjadają około 225 kg  roślin dziennie i wypijają do 136 l wody na raz. Słoń biega szybciej niż człowiek; jego  prędkość marszowa wynosi 8-9 kilometrów na godzinę i wytrzymuje takie tempo bez odpoczynku przez wiele godzin. Wędrujące stado pokonuje odległość do 80 km dziennie.

 Jeśli w czasie pory suchej brakuje wody, słonie szukają jej grzebiąc w korytach wyschniętych rzek.
Korzystając z nóg, trąby i kłów próbują znaleźć wodę dla siebie i innych zwierząt. Tylko niewiele innych zwierząt posiadło te umiejętność (np. borsuk).

 Największy kieł słonia, jaki zarejestrowano miał długość 3,1 m i ważył prawie 105 kg.





   





Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza
,,BGW'' Warszawa, 1991. 

sobota, 22 października 2016

Wilk polarny


 Nie wiem czy wiedzieliście, ale tylko niecałe 10% polowań wilka jest uwieńczonym sukcesem. Wilki pozostają czasem wiele dni bez pożywienia jednak potem jedzą aż do 10kg mięsa na raz.

 Wilki wyją, aby zamanifestować innym stadom swoją obecność. W ten sposób starają się uniknąć spotkania, które z pewnością doprowadziłoby do walki.

 Na arktycznych terenach jest tak mało pożywienia, że nic się nie marnuje. Wilk zjada zająca polarnego ze skórą, sierścią i kośćmi.

 Często jeden lub dwa młode wilki pełnią funkcje nianiek dla małych, gdy matka poluje.










 Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza ,,BGW'' Warszawa, 1991. 
Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilk_polarny

Żółw jaszczurowaty


  Czy wiesz, że wcześniej żółwie wykorzystywane były przy poszukiwaniu w jeziorach ofiar wypadków, morderstw lub samobójstw. Kiedy żółw się zatrzymał, oznaczało to, że znalazł ciało i próbował je skonsumować.
 
  Żółw sępi ma na języku mały drgający wyrostek przypominający owada. Zwierzę siaduje regularnie z otwartym pyszczkiem na dnie jeziora i łowi małe rybki, które wabione są przez ,,wiercącego się'' owada. Kiedy ryba zbliży się do pyszczka żółwia, zostaje schwytana.

  Na niektórych obszarach Tajlandii żółwie zostały uświęcone i są trzymane w świątyniach.






   

 Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza ,,BGW'' Warszawa, 1991. Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BB%C3%B3%C5%82w_jaszczurowaty

piątek, 21 października 2016

Koala


 Czy wiecie, że koala nie pije. Potrzebną wilgoć pobiera z liści eukaliptusa. ,,Koala" w języku Aborygenów, czyli australijskich tubylców, oznacza ,,bez wody''.

  Koala silnie pachnie piżmem i eukaliptusem, prawdopodobnie zapach ten ma zapobiegać zagnieżdżaniu się w jego futrze pcheł i innych insektów. Koala jest wspaniałym pływakiem.

  Nowonarodzony niedźwiadek koala jest wielkości ziarnka fasoli i waży 0,3 g.
Jego tylne nogi nie są jeszcze wykształcone, ale przednie łapki i pazurki są już dobrze rozwinięte.








                                                                                                 
                                                                                                 
 Źródło: Książka: John Feltwell ,,W świecie zwierząt'' Polska Oficyna Wydawnicza ,,BGW'' Warszawa, 1991. 
Zdjęcie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Koala_australijski

poniedziałek, 17 października 2016

Pierwszy post

Cześć! Jest to mój pierwszy blog, który będzie o zwierzętach. Będę tu pisać ciekawostki, o których być może nie wiedzieliście. Mam nadzieję, że znajdą się osoby których ten blog zainteresuje.
   Serdecznie zapraszam!